Menu

ANJAN DUTTA

header photo

ইমান ডাঙৰ! সঁচাকৈয়ে?

October 18, 2015

বিগত কিছুদিন ধৰি গুৱাহাটী মহানগৰীৰ বিভিন্ন প্ৰান্তত উল্লিখিত শব্দকেইটা লিখা থকা এটা বিজ্ঞাপন সকলোৱে দেখিছে। এটা বৃহদাকাৰ দুৰ্গা মূৰ্তিৰ শৰীৰত ৰং দি থকা অৱস্থাত এজন খনিকৰৰ ছবি আছিল বিজ্ঞাপনটোত। ডাঙৰ ডাঙৰ হৰ্ডিঙত বিজ্ঞাপনটো আঁৰি দিয়াৰ পিছৰেপৰা মানুহৰ মনত কৌতূহল হৈছিল— ইমান ডাঙৰ কি? সঁচা কথা ক’বলৈ গ’লে এনে এজনো মহানাগৰিক হয়তো নোলাব যিয়ে এই বিজ্ঞাপনটোৰ বিষয়ে এবাৰো চৰ্চা কৰা নাই অথবা কিহৰ এই বিজ্ঞাপন সেই কথা এবাৰো ভবা নাই।যদিও বৃহদাকাৰ দুৰ্গা মূৰ্তি এটাক এজন খনিকৰে ৰং দি থকা এখন ফটো বিজ্ঞাপনটোত ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল, তথাপি কোনেও হয়তো ভবা নাছিল যে সেই বিজ্ঞাপনটো সঁচাকৈয়ে এটা বৃহদাকাৰ দুৰ্গা মূৰ্তিৰেই। ৰহস্য ভেদ হোৱাৰ আগলৈকে সেয়ে বিভিন্নজনে বিভিন্ন ধৰণে ভাবি লৈছিল বিজ্ঞাপনটো। আমিও তাৰ ব্যতিক্ৰম নাছিলো। বিজ্ঞাপনটো দেখিলেই আমাৰ মনতো কিছুমান ভাবে বুৰবুৰণি তুলিছিল,  দোলা দি গৈছিল।

নদীবান্ধৰপৰাই আৰম্ভ কৰো। কংগ্ৰেছ দল আৰু চৰকাৰে এই কথা মনে-প্ৰাণে বিশ্বাস কৰে যে প্ৰগতিৰ পথত সঠিকভাৱে আগুৱাবলৈ হ’লে আমাক শক্তি লাগিবই। সভ্যতাৰ উত্তৰণত শক্তি অপৰিহাৰ্য। সেয়ে কংগ্ৰেছ দল আৰু চৰকাৰে আৰম্ভণিৰেপৰা লখিমপুৰ, ধেমাজিকে ধৰি সেই অঞ্চলৰ জনসাধাৰণৰ কোনো ধৰণৰ ক্ষয়-ক্ষতি নোহোৱাকৈ যদি নিৰ্মাণ কৰা হয়, তেনে নদীবান্ধৰ সমৰ্থন কৰি আহিছে। নদীবান্ধক লৈ কিছু লোকৰ অসন্তুষ্টি আছে বুলি জানিও ভৱিষ্যতৰ কথা চিন্তা কৰি কংগ্ৰেছে আপোচহীনভাৱে নদীবান্ধৰ সপক্ষে থিয় দি আহিছে। কিয়নো এনে ধৰণৰ বিৰোধ কংগ্ৰেছৰ বাবে নতুন কথা নহয়। দেশলৈ কম্পিউটাৰ অনাৰ সময়তো একাংশ ৰাজনৈতিক শক্তিয়ে তদানীন্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী ৰাজীৱ গান্ধীজীৰ ঘোৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। কম্পিউটাৰে বহু শ্ৰমিকক কৰ্মহীন কৰি তুলিব বুলি আশংকা কৰিয়েই এইদৰে একাংশ ৰাজনৈতিক শক্তিয়ে ৰাজীৱ গান্ধীজীৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদমুখৰ হৈ পৰিছিল। এতিয়া এবাৰ কল্পনা কৰি চাওকচোন—দেশলৈ কম্পিউটাৰ ননা হ’লে আমি কিমান পিছপৰি থাকিলোহেঁতেন!সূৰ্যই পৃথিৱীৰ চাৰিওফালে নহয়, পৃথিৱীয়েহে সূৰ্যৰ চাৰিওফালে ঘূৰে বুলি কোৱাৰ বাবেই এদিন গেলিলিঅ’ৰ চকু কাঢ়ি লোৱা হৈছিল।এতিয়া তেওঁকে মহান বিজ্ঞানী বুলি শ্ৰদ্ধাৰে স্মৰণ কৰাৰ দৰে কথা এয়া। সত্যটো বুজি উঠোতে কেতিয়াবা কিছু সময় লাগিব পাৰে বুলি কংগ্ৰেছে অনুভৱ কৰে আৰু সেয়ে সত্যৰপৰা কেতিয়াও বিচলিত নহয়, লাগিলে তাৰ বাবে সাময়িকভাৱে কিছু ক্ষতিয়েই হওক। পিছে বিজেপিয়ে কি কৰিলে? সাধাৰণ মানুহৰ চেণ্টিমেণ্টক লৈ হেতালি খেলাত পাকৈত বিজেপিয়ে এই কথা ঠিকেই উপলব্ধি কৰিলে যে নদীবান্ধৰ বিৰোধিতা কৰিলে বহু মানুহৰ সমৰ্থন পোৱাটো খাটাং। সেয়ে লোকসভা নিৰ্বাচনৰ আগতে বৰ্তমানৰ কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী তথা সেইসময়ৰ বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সভাপতি ৰাজনাথ সিঙে গেৰুকামুখলৈ গৈ ডিঙিৰ সিৰ ফুলাই ফুলাই নদীবান্ধ বিৰোধী ভাষণ দিলে। ৰাইজখন পতিয়ন গ’ল। বিজেপিক ভোটো দিলে। পিছে নিৰ্বাচনত জিকাৰ পিছতে, শাসন ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হোৱাৰ পিছতে বিজেপিয়ে ওলোটা খৰ মাৰিলে, ইউ টাৰ্ণ ল’লে। দেশৰ প্ৰগতিৰ বাবে হেনো শক্তি লাগিবই। গতিকে এতিয়া তেওঁলোক নদীবান্ধৰ সপক্ষে। নিজৰ স্বাৰ্থত স্থিতি সলাবলৈ বিজেপিক এক মিনিটো নালাগিল। কংগ্ৰেছ কিন্তু নিজৰ সেই একেটা স্থিতিত থাকি গ’ল। বিজেপিৰ স্বৰূপ বুজি এতিয়া সাধাৰণ মানুহে কোৱা-কুই আৰম্ভ কৰিছে— ইমান ডাঙৰ বিশ্বাসঘাতকতা! সঁচাকৈয়ে?

এতিয়া আহো বাংলাদেশক ভূমি হস্তান্তৰৰ প্ৰসংগলৈ। ভাৰত-বাংলা ভূমি হস্তান্তৰ চুক্তি স্বাক্ষৰিত হ’লে অসমৰ লাভ হ’ব। অসমে যিমান মাটি হেৰুৱাব তাতকৈ পাব বেছি। এই কথা সজোৰে কৈ চুক্তিখনৰ সপক্ষে থিয় দিয়াৰ বাবে অসমৰ মাননীয় মুখ্যমন্ত্ৰী তৰুণ গগৈদেৱক গণশত্ৰু সজাইছিল বিজেপিয়ে। এই চুক্তিৰ বিৰোধিতা কৰি বিজেপিয়ে অসম বন্ধ দিছিল। ইমানতে ক্ষান্ত নাথাকি অসমৰ এক ইঞ্চি মাটিও এৰি দিয়া নহ’ব বুলি হুংকাৰ দি সীমান্তলৈ গৈ জাতীয় পতাকা উত্তোলন কৰিছিল বিজেপি নেতৃত্বই।অসম বিধানসভা মজিয়াতো বিজেপিৰ পাঁচজনকৈ বিধায়কে হাতত প্লে-কাৰ্ড লৈ এই চুক্তিৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। সহজ-সৰল অসমীয়া মানুহে সেই কথাতে ভোল গৈ লোকসভা নিৰ্বাচনত ভোটো দিলে।পিছে নিৰ্বাচনত জয়লাভ কৰাৰ পিছতে বিজেপি হৈ পৰিল ভাৰত-বাংলা ভূমি হস্তান্তৰ চুক্তিৰ সমৰ্থক। এই চুক্তি সম্পাদিত কৰিবলৈ উঠি-পৰি লগাই নহয়, শেহতীয়াভাৱে বিজেপিয়ে কিদৰে বাংলাদেশীক বৰপীৰা পাৰি দিবলৈ উথপথপ লগাইছে সেয়া অসমৰ ৰাইজে দেখিছে। এইবোৰ দেখি-শুনি ৰাইজখনে কোৱা-কুই কৰিছে— ইমান ডাঙৰ ওলোটা খৰ ! সঁচাকৈয়ে ?

ফিল্ম এণ্ড টেলিভিছন ইন্সটিটিউট অব ইণ্ডিয়া, চমুকৈ এফটিআইআইৰ অধ্যক্ষ হিচাপে গজেন্দ্ৰ চৌহানক নিযুক্তি দিয়াৰ বিৰুদ্ধে কিদৰে দীৰ্ঘদিনীয়া আন্দোলন চলিছে সেয়া সকলোৱে জানে।বিগত দুই দশক ধৰি বিজেপিৰ সৈতে জড়িত হৈ থকা চৌহানে ২০০৪ চনত গেৰুৱা দলটিত আনুষ্ঠানিকভাৱে যোগদান কৰিছিল।বিগত লোকসভা নিৰ্বাচনত হাৰিয়ানাত বিজেপিৰ হৈ জোৰদাৰ প্ৰচাৰ চলাইছিল চৌহানে। এই যোগ্যতাৰ ভিত্তিতেই মোডী চৰকাৰে গজেন্দ্ৰ চৌহানক এফটিআইআইৰ অধ্যক্ষ হিচাপে নিযুক্তি দিবলৈ গৈ যিসকল যোগ্য ব্যক্তিক বঞ্চিত কৰিছিল সেইসকলৰ ভিতৰত অন্যতম আছিল আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় খ্যাতিসম্পন্ন যশস্বী চিত্ৰ পৰিচালক, অসম সন্তান জাহ্নু বৰুৱা। লোকসভা নিৰ্বাচনৰ আগেয়ে উত্তৰ-পূবৰ ৰাজ্যকেইখনক অষ্টলক্ষ্মী বুলি অভিহিত কৰা নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে অসমক ইমানেই ভাল পায়, ইমানেই গুৰুত্ব দিয়ে যে অসম আৰু অসমীয়াৰ গৌৰৱ জাহ্নু বৰুৱাক অযোগ্য বুলি প্ৰতিপন্ন কৰাৰ সময়ত তেওঁ এবাৰো ভাবি চোৱাৰ প্ৰয়োজনবোধ নকৰিলে। অসমীয়াক বঞ্চনাৰ উদাহৰণ এইটোৱেই একমাত্ৰ নহয়। পাব্লিক এণ্টাৰপ্ৰাইজ ছিলেকছন ব’ৰ্ডে দহগৰাকী প্ৰাৰ্থীৰ ইণ্টাৰভিউ লৈ অইল ইণ্ডিয়া লিমিটেডৰ অধ্যক্ষ তথা পৰিচালন সঞ্চালক পদৰ বাবে অসমৰ সুযোগ্য সন্তান ৰূপশিখা শইকীয়া বৰাৰ নামটো বাছনি কৰি প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়লৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। কেৱল এটা নাম পঠিওৱাৰ পিছতো প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে অসমৰ প্ৰতি থকা তেওঁৰ চৰম অৱজ্ঞাৰ প্ৰমাণ দি ৰূপশিখা শইকীয়া বৰাৰ নামটোত অনুমোদন জনোৱা নাছিল। তেওঁৰ ঠাইত অমিত শ্বাহৰ ঘনিষ্ঠ বুলি চৰ্চিত বিহাৰৰ ইউ পি সিঙক নিযুক্তি দিছিল। এনে উদাহৰণ আৰু আছে। এইবোৰ দেখি-শুনি সাধাৰণ মানুহে এতিয়া কোৱা-কুই কৰিছে— ইমান ডাঙৰ বঞ্চনা ! সঁচাকৈয়ে ?

শাসন ক্ষমতাত অধিষ্ঠিত হৈয়ে নৰেন্দ্ৰ মোডী চৰকাৰে সাধাৰণ মানুহৰ দৈনন্দিন জীৱনৰ সৈতে জড়িত সেৱাকৰ পূৰ্বৰ ১২.৩৬ শতাংশৰপৰা ১৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিলে। ফলত ৰে’ল ভাৰা বাঢ়িল, খাদ্য সামগ্ৰীৰ দাম বাঢ়িল, টেলিফোনৰ বিল বাঢ়িল, হোটেলত থকা-খোৱাৰ খৰচ বাঢ়িল আৰু বহুতো। ইয়াৰ বিপৰীতে পুঁজিপতিসকলক সন্তুষ্ট কৰাৰ স্বাৰ্থত কৰ্প’ৰেট টেক্স পূৰ্বৰ ৩০ শতাংশৰপৰা ২৫ শতাংশলৈ হ্ৰাস কৰিলে। ইয়াৰ ফলত প্ৰায় চাৰে পাঁচ লাখ কোটিৰ ৰাজহ হেৰুৱাব লগা হ’ল চৰকাৰখনে। সেই ঘাটি মিলাবলৈ সেৱাকৰ বৃদ্ধি কৰাতে সন্তুষ্ট নাথাকি বিভিন্ন কল্যাণকামী আঁচনিৰ ধন কৰ্তন কৰিছে মোডী চৰকাৰে। এইবোৰ দেখি-শুনি ৰাইজখনে কোৱা-কুই কৰিছে— সাধাৰণ লোকক ইমান ডাঙৰ মাধমাৰ ! সঁচাকৈয়ে ?

নিৰ্বাচনৰ আগতে নিবনুৱা যুৱক-যুৱতীসকলৰ কথা কৈ ঘঁৰিয়ালৰ চকুপানী টোকা নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে নিৰ্বাচনত জয় লাভ কৰাৰ পিছতে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ অধীনস্থ সকলো নিযুক্তি বন্ধ কৰি দিলে আৰু হাজাৰ হাজাৰ পদৰ বিলুপ্তি ঘটালে। একালত চাহ বিক্ৰী কৰাৰ কথা কৈ মানুহৰ সহানুভূতি আদায়ৰ চেষ্টা কৰা নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ২০১৩ চনৰ খাদ্য সুৰক্ষা আইন অসমত এই পৰ্যন্ত প্ৰয়োগ হ’বলৈ দিয়া নাই। এই আইনে সামগ্ৰিকভাৱে অসমৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ ৮৪ শতাংশ মানুহক মাহেকত ৩৫ কিলো চাউল, প্ৰতিকিলো ৩ টকা দৰত দি ৰাইজক খাদ্য সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিব বিচাৰিছিল। একালত চাহ বিক্ৰী কৰা মানুহজনেও কিয় দৰিদ্ৰৰ দুখ বুজি নাপায় সেয়াহে বুজাটো কঠিন। অৱশ্যে দহ লাখ টকীয়া চ্যুট পিন্ধা মানুহে দুখীয়া মানুহৰ চৌকাত জুই জ্বলিছেনে নাই সেই কথা চিন্তা কৰাৰ বাবে আহৰি নোপোৱাই স্বাভাৱিক।যেতিয়া চ্যুটক লৈ বিতৰ্ক হ’ল তেতিয়া চতুৰ মোডী ডাঙৰীয়াই সেই চ্যুট নিলামত বিক্ৰী কৰি সেই ধন কল্যাণমূলক কামত ব্যৱহাৰ কৰিবলৈ আগ্ৰহী হল। প্ৰশ্ন হ’ল— যিয়ে মোডী ডাঙৰীয়াক সেই চ্যুট উপহাৰ দিছিল তেওঁ তাৰ বিনিময় নল’বনে ? আৰু নিলামত বিক্ৰী কৰি ধন ঘটিবলৈ এগৰাকী প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ যিকোনো সামগ্ৰীয়েই যথেষ্ট নহয়নে? তাৰ বাবে দহ লাখ টকীয়া চ্যুট পিন্ধাটো জৰুৰী নেকি? সততা আৰু আন্তৰিকতাৰ অভাৱ আছিল বাবেই অত্যুৎসাহী মোডী ডাঙৰীয়াই এই নিলাম পৰ্বত অসমীয়া মানুহে সন্মানৰ চিনস্বৰূপে দিয়া গামোচা, শৰাই, গঁড়ৰ প্ৰতিকৃতি আদিও নিলামত বিক্ৰী কৰি দিছিল। এইবোৰকে দেখি-শুনি এতিয়া মানুহে কোৱা-কুই কৰিছে— অসমীয়া মানুহৰ আৱেগক অৱজ্ঞা কৰে! ইমান ডাঙৰ ধৃষ্টতা! সঁচাকৈয়ে?

মুঠতে দিওঁ বুলি ক’লে এনে অলেখ উদাহৰণ দিব পৰা যায়। কিয়নো বিগত এবছৰীয়া কাৰ্যকালতে মোডী ডাঙৰীয়াই দেশৰ ৰাইজক ইমান ডাঙৰ টুপী পিন্ধাইছে যে মানুহে টুপী পিন্ধিও পিন্ধিছে বুলি বিশ্বাস কৰিবলৈ টান পাই প্ৰশ্ন কৰিবলগীয়া হৈছে— সঁচাকৈয়ে?

বিষয়টো অপ্ৰাসংগিক বুলি যেন ধৰি নলয়। কিয়নো যিটো বিজ্ঞাপনে বিগত কিছুদিনত ব্যাপক চৰ্চা লাভ কৰিছে সেই বিজ্ঞাপনটো দুৰ্গাপূজাৰ সৈতে জড়িত আৰু মাহেকীয়া অনুভূতিৰ এই সংখ্যাটোও শাৰদীয় দুৰ্গা পূজাকেন্দ্ৰিক। ইপিনে প্ৰসংগক্ৰমে যিগৰাকী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ কথা বাৰে বাৰে উল্লেখ কৰা হৈছে তেৱোঁ কামতকৈ বিজ্ঞাপন বেছি ভাল পায়।কাম হওক বা নহওক, কিদৰে তিলটোকে তালটো কৰি প্ৰচাৰ চলাব লাগে সেই কথা তেওঁ ভালদৰেই জানে। এনেবোৰ কাৰণতে প্ৰাসংগিক বুলি ভাবি আমি কথাখিনি উল্লেখ কৰিলো।

সি যি কি নহওক, শৰৎ আকৌ আহিল। গ্ৰীষ্ম, বৰ্ষা, শৰৎ, হেমন্ত, শীত, বসন্ত— এই ছয় ঋতুৰ প্ৰতিটোৰে সুকীয়া মাদকতা আছে, সুকীয়া আকৰ্ষণ আছে যদিও ইয়াৰ ভিতৰত এহাল ৰজা-ৰাণীও আছে।বসন্ত ৰজা আৰু শৰৎ ৰাণী। সেয়ে ঋতুৰাজ বসন্ত আৰু শাৰদী ৰাণী বুলি কোৱা হয়। ৰাণী শাৰদীৰ প্ৰতি আমাৰ আছে বিশেষ টান। কেৱল আমাৰেই নে? মহাপুৰুষ শ্ৰীমন্ত শংকৰদেৱ, সুধাকণ্ঠ ড০ ভূপেন হাজৰিকাৰপৰা আমাৰ দৰে সাধাৰণ মানুহলৈকে কিমানেই যে শৰতক সুতীব্ৰভাৱে ভাল পায়, তাৰ লেখ-জোখ নাই। শৰতেই যেন বাৰিষাৰ চকুপানীবোৰ মচি দিয়ে, শৰতেই যেন দুখৰ ডাৱৰবোৰ উৰুৱাই নিয়ে। গৰুৰ খোজত জমা হোৱা সামান্য পানীতো বিশাল আকাশ দৰ্শনৰ পৰিৱেশ দিয়ে এই শৰতেই। পুৱাৰ ৰ’দ পৰি দূবৰি বনত নিয়ৰৰ মুকুতা জ্বলা, তল ভৰি শেৱালি সৰা আৰু নৈবোৰে কঁহুৱাৰ চাদৰেৰে গা ঢকা এই মোহনীয় শৰতক কোনোবাই বেয়া পাব পাৰে জানো? নোৱাৰে নিশ্চয়। সকলোকে শাৰদীয় শুভকামনা জনালো আৰু সমাজৰপৰা অপশক্তিৰ বিনাশ কামনা কৰিলো।

Go Back

Comment